کاشف اسرار – نماینده مردم قصر شیرین و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ، گفت: یکی از مشکلات حرف‌های رئیس‌جمهور این است که حرفی که می‌زند در دولت صاحب ندارد که بتواند آن را اجرایی کند.

شهریار حیدری در گفت‌وگو با ایلنا، درباره این‌که چقدر رفتارهایی مانند فرستادن یک هیات از سوی مقام معظم به سیستان و بلوچستان و یا تشکیل کمیته‌هایی مشابه این می‌تواند از بروز برخی از اتفاقاتی که امروز در کشور وجود دارد جلوگیری کند، گفت: اگر روز اول رویکرد اینچنینی با مسائل داشتیم اصلاً منجر به تنش در فضای جامعه نمی‌شدیم.

وی متذکر شد : من امروز نمی‌خواهم کسی را محکوم و حاکم کنم، زیرا مرجع قضایی نیستم اما آنچه که تحلیل و تجربه بنده در مسائل امنیتی به عنوان عضو کمیسیون امنیت می‌گوید این است که می توانستند بسیار بسیار بهتر از این عمل کنند که منجر به تجمعات و تنش‌ها نشود.

این مقام با بیان این‌که از اول هم گفتم نیروی انتظامی یک نهادی برای تامین امنیت داخلی است اصلاً مرجعی برای ارشاد نیست، ادامه داد: نیروی انتظامی آنقدر ماموریت‌های مختلف دارد که اضافه کردن یک امر بسیار مهم و اسلامی به نیروی انتظامی کار صلاحی نبود.

به گفته حیدری ، نیروی انتظامی به موضوعی ورود کرد که در تخصص ناجا نبود و مسائلی که متاثر از این موضوع بود، پدید آمد. نیروی انتظامی به جای اینکه درخواست کند و واکنش جامعه را به دولت منعکس کند که مردم نمی‌پذیرند، مقاومت کرد.

وی تاکید کرد: اگر مردم نمی‌پذیرند این کارها به زور نمی‌شود، زیرا لسان امر به معروف و نهی از منکر لسان متفاوتی است. امر به معروف برگرفته از قرآن، دین و اسلام است خود خدا هم به پیامبر تاکید و توصیه می‌کند به چه نحوی باید امر به معروف کند.

این نماینده مجلس ، تصریح کرد : بالاتر از پیامبر در جهان بشری نداریم که با زبان‌ آن‌هایی که قابل ارشاد هستند و می‌پذیرند ارشاد کند، قرار نبوده کسی که نمی‌پذیرد با شمشیر بپذیرد. مگر اینکه کافر بودند و خداوند را انکار می‌کردند آن وقت پیامبر شمشیر می‌کشید اما صرفاً به خاطر ابراز عقیده هیچ‌ موقع برخوردهایی در صدر اسلام نداشتیم.

حیدری یاد آور شد: مقام معظم رهبری هم بارها طی ۳۰ سال گذشته به دستگاه‌های فرهنگی تأکید کردند کار فرهنگی انجام دهید، هیچ زمان به نیروی انتظامی و نهادهای نظامی نگفتند امر به معروف و نهی از منکر کنید، تاکید ایشان بر کارهای فرهنگی بود.

وی خاطرنشان کرد: با کمال تأسف هنگامی که پلیس وارد مسئله امر به معروف می‌شود و بلد هم نیست امر به معروف و نهی از منکر کند، منجر به تنش می‌شود.

این مقام ، اظهار کرد : از روز اول می‌توانستند کارها را مدیریت و عذرخواهی کنند، یا اینکه به فرض می‌گوییم مقصر نیروی انتظامی نبوده است اما به خاطر حفظ امنیت جامعه و تنش‌زدایی مسائل اجتماعی می‌توانستند عذرخواهی کنند چراکه گاهی یک عذرخواهی ساده مسائل را جمع و جور می‌کند بعد هم تبیین می‌کردند اگر عذرخواهی کردیم به خاطر جامعه بوده است.

حیدری ادامه داد: بعد از حدود دو ماه تنش و درگیری که این مسائل بر مردم، فضای اجتماعی و امنیتی اثر گذاشت که نیروهای پلیس، اطلاعات و بسیج تابه‌حال این وقایع را جمع و جور کرده‌اند،

وی متذکر شد : اعتقاد دارم باید دولت جمهوری اسلامی ایران با یک نگاه واقعی به بازنگری درباره رفتار اداری و مدیریتی مسائل را در کشور پیگیری کند، از جمله رفع بیکاری، تورم و حذف پیچیدگی‌های اداری که خودش آفت مدیریتی در جامعه شده است این‌ها می‌تواند کمک کند تا در آینده شاهد چنین مسائلی نباشیم.

نماینده مردم قصر شیرین در مجلس درباره این‌که رسیدگی به وضعیت معیشتی و اقتصادی مرزنشینان چه قدر می‌ تواند کشور را از بروز وقایعی که این روزها کشور تهدید می‌کند در امان دارد، گفت: تعریفی که از مرزها داریم این است که می‌گوییم مرز تهدید یا فرصت است،

حیدری ، تصریح کرد : همیشه متاسفانه به جای این‌که فرصت باشد یک تهدید هم در کنارش برای مردم بوده است. معتقدم با ایجاد بازارچه‌ها و با دادن امتیاز به مرزنشینان باید مدیریت کنیم. در همه دنیا هم این قاعده امتیازدهی وجود دارد و برای حذف قاچاق، ایجاد اشتغال و انضباط بر مرزها از این امتیازدهی‌ها استفاده و این‌گونه مشکلات مرزها را حل کرده‌اند.

وی خاطر نشان کرد: کشورهای اروپایی، آمریکایی و حتی آسیایی بهترین امکانات را در اختیار مرز نشینان قرار داده‌اند اما در کشور ما محروم‌ ترین قشر با کمال تأسف مرز نشینان هستند آن وقت مرز نشینان متهم به قاچاق چی بودن می‌شوند این رفتار درست نیست. من اعتقاد دارم دولت جمهوری اسلامی ایران باید یک باز نگری جدی از فرصت مرز داشته باشد و فکری برای معیشت آنان کند.

این عضو مجمع نمایندگان کرمانشاه در مجلس ، ادامه داد: طرح  مشترک بین مجلس و دولت آمده بود، رئیس کمیته هم من بودم طرحی تهیه کردیم که در کوتاه‌ترین زمان بهترین وضعیت برای مرزنشینان اجرا شود، در واقع جایگزین کولبری بود عنوانش هم “طرح ساماندهی معیشت مرزنشینان” بود خود آقای رئیس‌جمهور گفتند به زودی این طرح در سران قوا تصویب می‌شود اما از زمانی که رئیس‌جمهور گفته است به زودی تصویب می‌شود یک سال می‌گذرد.

حیدری خاطر‌ نشان کرد: حرفی که رئیس‌جمهور می‌زند در دولت باید صاحب داشته باشد، یکی از مشکلات حرف‌های رئیس‌جمهور این است که وقتی حرفی می‌زند در دولت صاحب ندارد که بتواند آن را اجرایی کند.

وی متذکر شد : به طور مثال رئیس‌جمهور آمده است کرمانشاه و گفته وام‌های زلزله را یک سال استمهال می‌کنیم ۸ ماه است که رئیس‌جمهور به کرمانشاه آمده و صحبت کرده است. ۸ ماه گذشته است، من به عنوان نماینده منطقه رصد می‌کنم و می‌بینم یک نفر در دولت صاحب این حرف رئیس‌جمهور نیست. معلوم است اعتراض، تنش و انتقاد داریم و خیلی از مسائل پیش می‌آید. 

این مقام ، گفت : من همین الان باید به جای دولت پاسخگوی حرف‌های رئیس‌جمهور باشم در صورتی که من وظیفه نظارتی دارم و مطالبه‌گری از خود رئیس‌جمهور، عرایض و صحبت‌های‌های ایشان دارم؛ حرف‌هایی که با کمال تاسف اجرایی و عملیاتی نمی‌شود.

حیدری ” بیان کرد: حرفی که رئیس‌جمهور می‌زند را مردم مشاهده می‌کنند که این حرف عملیاتی می‌شود یا خیر که اگر عملیاتی شود مردم اعتماد پیدا می‌کنند و نسبت به دولت صادق می‌شوند و دولت هم نسبت به آنها صادق می‌شود وقتی نتیجه نمی‌بینیم طبیعی است که مردم هم به دیگر حرف‌ها توجه نمی‌کنند.

انتهای پیام/

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :