کاشف اسرار-معاون مالی و اداری شهرداری رشت در ۲۵ دی ماه ۱۳۹۳ با صدور حکمی یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه گیلان و دارنده مدرک استاندارد سازی گردشگری از کانادا و هم چنین دارنده مدرک مدیریت گردشگری از اتریش  و کارمند دهه ۸۰سازمان گردشگری استان را به سمت “رئیس علمی کمیته شهر خلاق” منصوب کرد.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار، در حوزه اجتماعی،هدف از انتصاب”روشن بابائی همتی“به این سمت،استفاده از تجربیات و تخصص های این استاد دانشگاه بوده و ضمن این که با تلاش هایی که صورت می گیرد جایگاه شهر رشت که نام آوران زیادی را در عرصه علم و دانش به دنیا معرفی نموده،استوارتر از دیروز مطرح بشود.

به دنبال نلاش های صورت گرفته توسط کمیته شهر خلاق خوراک شناسی با همکاری دفتر همکاری های شهرداری رشت با کمیسیون ملی یونسکو در ایران و هم چنین همراهی اعضای هیات علمی دانشگاه ها و نهاد های برون سازمانی مرتبط و به ویژه همکاری”روشن بابایی همتی“رشت در آذر ماه ۱۳۹۴ به عنوان شهر خلاق خوراک در یونسکو به ثبت رسید.

شهردار اسبق رشت در ۲۴ آذر ماه آن سال طی اظهارات رسانه ای درباره ثبت این شهر به عنوان شهر خلاق خوراک در یونسکو،اظهار کرد:”چهارشنبه گذشته در نشست یونسکو در پاریس ، ایرنا بوکووا ، دبیرکل یونسکو اعلام کرد رشت و ۴۶ شهر دیگر از ۳۳ کشور جهان به شبکه شهرهای خلاق جهان پیوستنه‌اند”.

سید محمد علی ثابت قدم در بخشی دیگر از اظهارات خویش،متذکر شد:رشت تنها شهر کشور است که در زمینه خوراک شناسی در این زمینه ثبت شد و اصفهان نیز در زمینه صنایع دستی به ثبت رسید،ضمن این که این موفقیت نتیجه زحمات همکارانش در شهرداری بوده و این یک گام به سوی یکی از مهم‌ترین اهداف ما یعنی برندسازی برای رشت است.

با گذشت حدود ۲۲ ماه از اعلام رسانه ای رشت به عنوان شهر خلاق غذا در یونسکو و سفرهای متعدد”فاطمه قدیمی حرفه”عهده دار سمت”مدیر روابط عمومی شهرداری رشت”،به کشورهای:چین، تایلند و کره جنوبی صورت گرفته و ناگفته نماند در طی روزهای گذشته به همراه یکی از آشپزان مونث برای شرکت در جشنواره آشپزی به اسپانیا سفر کرده و در مراسم روز گذشته معارفه شهردار جدید حضور نداشته است و این سئوال در اذهان به وجود آمده شهر خلاق خوراک تاکنون چه دست آوردی برای این شهر در عرصه بین المللی داشته است؟

به بهانه حضور شهر رشت در شبکه شهرهای خلاق یونسکو به سراغ”روشن بابائی همتی” مدیر کمیته علمی ثبت شهر خلاق رشت رفتیم تا بیشتر با اهداف این شبکه آشنا شویم:

*آقای بابایی همتی به عنوان اولین سئوال بفرمائیدشبکه شهرهای خلاق از چه زمانی شروع به کار کرد؟
کمیته گسترش شبکه شهرهای خلاق در اکتبر سال ۲۰۰۴ میلادی در صد و هفتادمین مجمع عمومی شروع به کار کرد و هدف آن کمک به بازیابی #ظرفیت‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خلاق در جوامع توسعه یافته و تثبیت فرهنگ بومی مناطق بود. فعالیت این شبکه شهری متشکل از هفت زمینه بوده و هر شهر با توجه به انرژی و ظرفیتی که به صنایع خلاق اخنصاص می‌دهد، اولویت خود را انتخاب می‌نماید. این هفت زمینه و زیرشاخه‌های آن‌ها، اولویت‌های فعالیتی شهرهای خلاق را تشکیل می‌دهند که عبارتند از:

انواع گردشگری خلاق

شاخص عای ثبت فیلم:
۱- زیرساخت‌های مهم در رابطه با سینما به طورمثال: استودیوهای فیلم، مکان یا چشم‌اندازهای فیلم و غیره.
۲- ارتباطات کافی و مداوم در رابطه با تولید، توزیع و تجارت فیلم‌ها.
۳- تجربه در میزبانی جشنواره‌های فیلم، سینما و رویدادهای نمایشی مرتبط.
۴- ابتکارات گروهی در سطح محلی، منطقه‌ای و بین‌المللی.
۵- میراث فیلم به صورت آرشیو، موزه، مجموعه‌های خصوصی و یا مؤسسات فیلم.
۶- مراکز آموزش و مدارس فیلم‌سازی.
۷- تلاش برای فیلم‌هایی که تولید می‌شود و یا بصورت محلی و یا ملی کارگردانی می‌شود.
۸- ابتکاراتی که فیلم‌های خارجی را با آگاهی از موفقیت، تشویق می‌کند.

ادبی:
۱- کیفیت، کمیت و تنوع ابتکارات ویراستاری و انتشارات.
۲- کیفیت و کمیت برنامه‌های آموزشی در مدارس راهنمایی و دبیرستان که بر روی ادبیات داخلی و خارجی تمرکز کرده‌اند.
۳- در محیطی که ادبیات، نمایش‌نامه و یا شعر نقشی مکمل هم را بازی می‌کنند.
۴- تجربه رویدادهای ادبی میزبان و جشنواره‌هایی که برای بهبود و ارتقای ادبیات داخلی و خارجی برگزار می‌شود.
۵- کتابخانه‌ها، کتابفروشی‌ها و مراکز فرهنگی عمومی و خصوصی که برای حفاظت ارتقا و اشاعه ادبیات داخلی و خارجی اختصاص داده شده‌اند.
۶- تلاش‌های فعالانه در بخش انتشارات در جهت اینکه آثار ادبی از زبان‌های ملل گوناگون و ادبیات ترجمه شود.
۷- نقش فعال رسانه‌ها شامل رسانه‌های شامل رسانه‌های جدید در ارتقای ادبیات و تقویت بازار در جهت محصولات ادبی.

موسیقی و رویدادها در سطح ملی و بین‌المللی:
۱- مراکز شناخته شده فعالیت و پیدایش موسیقی
۲- تجربه در میزبانی جشنواره‌ها
۳- ارتقای صنعت موسیقی در همه اشکال آن.
۴- مدارس موسیقی، هنرستان‌ها، آکادمی‌ها و مؤسسات آموزش عالی تخصصی در موسیقی.
۵- ساختارهای غیررسمی برای آموزش موسیقی شامل: گروه کر آماتور و ارکستر.

صنایع دستی و هنرهای بومی:
سنت کهن در نوع خاصی از صنایع دستی یا هنر بومی.
تولید صنایع دستی و هنرهای بومی جدید و امروزی.
حضور قوی سازندگان صنایع دستی و هنرمندان محلی.
مراکز آموزشی در رابطه با صنایع دستی و هنرهای محلی که مرتبط به یک حرفه می‌باشند.
تلاش برای ارتقای صنایع دستی و هنرهای بومی(فستیوال‌ها، نمایشگاه‌ها، گالری‌های هنری، بازارها و…).
زیرساخت‌های مرتبط با صنایع دستی و هنرهای محلی مانند: موزه‌ها، فروشگاه‌های صنایع دستی و نمایشگاه‌های هنرهای بومی و… .

هنرهای رسانه‌ای:
۱- توسعه صنایع خلاق و فرهنگی که با تکنولوژی دیجیتال به وجود آمده‌اند.
۲- رشد اشکال هنری الکترونیک که در جستجوی مشارکت جامعه مدنی است.
۳- دسترسی بیشتر به فرهنگ از طریق توسعه تکنولوژی دیجیتال.
۴- برنامه‌های آموزش و دوره خدمت و فضاهای کارگاهی دیگر برای هنرمندان رسانه‌ای.

خوراک شناسی، آداب خورد و خوراک، هنر آشپزی:
۱- هنر آشپزی خوب توسعه‌یافته که ویژگی مراکز شهری و یا آن منطقه است.
۲- اجتماع غذایی پرشور و حرارت با رستوران‌های سنتی متعدد و یا سرآشپزها.
۳- مواد بکار رفته در آشپزی سنتی.
۴- دانش بومی، مراسم و تجربه‌های آشپزی سنتی و روش‌های آشپزی که پیشرفت تکنولوژیکی و صنعتی را زنده کرده‌اند.
۵- بازارها و صنایع غذایی سنتی.
۶- نمایشگاه صنایع غذایی سنتی میزبان، جوایز، مسابقه و درکل شناخت آن منطقه را هدف قرار می‌دهد.
۷- احترام به محیط زیست و افزایش محصولات محلی پایدار.
۸- حمایت و استقبال از نقد و بررسی‌های عمومی، تبلیغ ماده غذایی در مؤسسات آموزشی و گنجاندن برنامه‌های حفاظت تنوع زیستی در برنامه درسی مدارس آشپزی.

طراحی:
۱- چشم‌انداز فرهنگی که توسط طراحی و محیط ساخته شده‌اند(معماری، طرح‌ریزی شهری، فضاهای عمومی، آثار، حمل ونقل، علائم و نشانه‌ها، سیستم‌های اطلاع‌رسانی، توپوگرافی و غیره).
۲- مراکز پژوهشی طراحی و مدارس طراحی.
۳- گروه‌های مهارتی خلاق و طراحان با فعالیتی مداوم در سطح محلی و یا ملی.
۴- تجربه در نمایشگاه‌های میزبانی، رویدادها و جشنواره‌هایی که با طراحی در ارتباطند.
۵- فرصت برای طراحان محلی و برنامه‌ریزان شهری که از مواد و مصالح محلی و شرایط طبیعی و شهری بهره می‌برند.
صنایعی که از طراحی گرفته شده‌اند: معماری و طراحی داخلی، صنایع پارچه‌بافی و مد، جواهرات و لوازم مربوط به آن، معماری دوسویه، طراحی دوسویه، طراحی پایدار و غیره
*- چه شهرهایی از ایران در این شبکه عضو هستند ؟

#فعلا دو شهر رشت به عنوان خوراک شناسی و اصفهان به عنوان هنر صنایع دستی در شبکه شهرهای خلاق یونسکو عضویت دارند .

*ایده شهر خلاق رشت از کجا بود؟
بنده کتابی در سال ۱۳۹۳ کتابی را منتشر کردم تحت عنوان گردشگری خلاق قبل از انتشار کتاب هم مقاله ای در مورد شهر خلاق رشت در یک مجله خارجی به چاپ رساندم و این ایده از آن زمان در ذهن بنده بود که شهر رشت را می توان با توجه به ظرفیت خوراک در شبکه شهرهای خلاق ثبت نمود ضمن اینکه در ۲۶ مرداد ۱۳۹۳ کتاب بنده از سوی شهرداری به کمیسیون ملی یونسکو معرفی شد و در جلسه ای که به همین منظور تشکیل شده بود بحث معرفی رشت به یونسکو ایران برای شروع کار استارت زده شد .

*- حالا که رشت در شبکه شهرهای خلاق یونسکو ثبت شده برای چند سال و به چه صورت ارزیابی می گردد؟

#سوال خوبی است. شاید الان اگردر شهر رشت بپرسید که شهر خلاق همه به شما پاسخ می دهند که بله رشت شهر غذا هست و تنوع بالایی دارد اما از نظر علمی این پاسخ صحیح نیست. ما در یونسکو به دیدگاه عمومی مردم کاری نداریم . هر ثبت برای چهار سال خواهد بود و هر سال نیز گزارش منتشر می شود رشت برای ماندن در جایگاه ثبتی که در یونسکو به دست آورد. با وجود گذشت دو سال کار خاصی انجام نداده  است،البته همتای ایرانی دیگر یعنی اصفهان نیز کارنامه قابل قبولی در سطح دنیا نداشته است، زیرا قواعد ماندن در این میدان کاملا بین المللی است و اگر هزار جشنواره و نمایشگاه در سطح محلی برگزار شود،هیچ امتیاز برای شهر رشت ندارد .کاری که در میدان شهرداری بارها انجام شده و هیچ سودی برای شهر خلاق رشت نداشته است .شهری که شهر اولین هاست و نباید از اعتبار جهانی آن ساده عبور کنیم .در سال جاری مشخص شده که چه شهر هایی به رتبه های بالا دست یافتند اما متاسفانه نامی از دو شهر رشت و اصفهان در لیست بهترین نبود.شاید اگر کشورهای دیگر شهری مانند رشت و اصفهان داشتند عملکرد بهتری از خود نشان می دادند رشت بهشت خوراک ایران و بیشترین تنوع غذایی را دارد حالا مقایسه کنید با شهر گازیانتپ ترکیه که فقط به واسطه باقلوای معروفش در یونسکو ثبت شده است ؟!

*– شما خودتان چه پیشنهاداتی در راستای عملکرد بهتر دارید ؟

#-از سال گذشته طرح موزه خوراک گیلان را مطرح کردم و کار مطالعات آن به پایان رسیده است .حتی در دی ماه پارسال در افتتاح پارک دمنوش به آن اشاره نمودم .یکی دیگر از برنامه بحث آکادمی غذاست که سازمان سرمایه گذاری شهرداری رشت به دنبال اجرایی کردن آن است.سال گذشته در زمینه خوراک شناسی شهر “زحله لبنان “که در سال ۲۰۱۳ در یونسکو به ثبت رسیده است، بهترین عملکرد را داشت اگر کمی فکر کنیم باید به سمت یادگیری حرکت کنیم شهرهای موفق کدامند و ما چرا باید برای ادامه مسیر همراه آنها باشیم .اگر دنبال فرصت هستیم در این دو سال باید حداقل یک جشنواره بزرگ بین المللی برگزار می کردیم .البته شرایط سخت است و تجربه کم که بتوانیم همه موارد موفق را برگزار کنیم ،ولی اگر ده درصد از برنامه های شهرهای عضو کمک می گرفتیم قطعا جایگاه رشت الان این نبود و خیلی بالاتر بودیم.
*در پایان شهر خلاق چه فوایدی برای شهر دارد؟
اول برندسازی شهر است،افزایش اشتغال و افزایش گردشگری و از همه مهم تر اثر گذاری برمدیریت شهری ،شهری که شهر خلاق می شود در نهایت به گردشگری و صنایع خلاق خود وابسته می گردد .باید بگویم شهر رشت از این نظر بسیار غنی است و خود یک عامل درآمد زا برای شهر است.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :